fbpx

UUSI HIRSINEN LIIKETILA SUUNTAA PUUN KÄYTÖN LISÄÄMISEEN

Koneunion Oy rakennuttaa uuden hirsisen liiketilan Kempeleeseen. Kohteen
hirsiseinät sitovat hiiltä runsaan 56 700 diesel-polttoainelitran verran (132 tonnia
CO2e) ja on hieno esimerkki kansallisten tavoitteiden mukaisesta puun käytön
lisäämisestä.

”Olemme todella tyytyväisiä, että Koneunion on päättänyt sijoittua monien muiden yritysten
tavoin Kempeleeseen. Kunta tarjoaa yritykselle loistavan sijainnin ja näkyvyyden
vilkasliikenteisen moottoritien kupeessa, ja siksikin on hienoa, että kohde toteutetaan modernisti
hirsirakenteisena. Suomen ympäristöministeriö on jo pitkään kannustanut hiiltä sitovien
ratkaisujen käyttöön, ja puun käyttö rakenteissa tukee hyvin myös Kempele -sopimuksen
tavoitteita kestävän kehityksen mukaisista ja ekologisista ratkaisuista”, iloitsee Kempeleen
kunnan elinkeinojohtaja Miia Marjanen.

Mutta kysymys – miksi kohde hirrestä? Koneunion Oy:n toimitusjohtaja Eero Kaski:
”Halusimme toteuttaa kestävät ja mahdollisimman ympäristöystävälliset tilat, jotka tukevat
yrityksemme imagoa ja palveluajatteluamme: se mitä tehdään, tehdään kunnolla. Olemme
uudenlaisen konevuokrauksen edelläkävijä. Halusimme toteuttaa myös uuden
päätoimipaikkamme tulevaisuutta ajatellen, laatu edellä.” Kaski arvioi.

Kohteen pääurakoitsija on maanlaajuisesti toimiva liminkalainen AHS Control Oy, joka
tunnetaan erityisesti luotettavuudestaan ja tarkasti tarpeen mukaan suunniteltujen teollisten
tilaratkaisujen toteuttajana. ” Meille AHS Control Oy:ssä puun käyttö suurkohteissa on tuttua ja
mieluista. Tilaajan toive hirsirakenteesta oli todella positiivinen asia meillekin pääurakoitsijana.

Kohde on yksinkertainen, aikaa kestävä ja silmää hivelevä kotimaisen rakennustyön
taidonnäyte”, toimitusjohtaja Samppa Ahola toteaa.
”Pääsemme näyttämään osaamistamme ja asiakaslähtöisyyttämme uudella tavalla
toteutettavassa hankkeessa. Uskomme, että tulevaisuudessa puu- ja hirsirakentaminen kasvaa
myös hoiva- ja asuinrakentamisessa. Haluamme olla tätä kehitystä edistämässä.” toteaa
myynnistä vastaava Matias Ojalehto.

Hirsirakenteet valmistaa Haapavedellä toimiva Timber-hirsi Oy. ”Hirsi on ollut perinteinen
pientalojen ja vapaa-ajan asuntojen rakennusmateriaali – tänään toimimme enenevässä määrin
ammattirakentamisen kohteiden parissa. Koneunionin hanke on innovatiivinen, näyttää suuntaa
tulevaan ja inspiroi puun käyttöön myös muualla, toimitusjohtaja Onni Timlin toteaa.

Suomessa tavoitellaan julkisen puurakentamisen lisäämistä 2019 15%:sta 45%:iin vuoteen 2025
mennessä (Ympäristöministeriö 9/2020).

CENTRIA TKI on tarkastellut Kempeleen Zatelliittiin toteutettavan kohteen hirsirungon
hiilijalanjälkeä ja positiivisia ympäristövaikutuksia indikoivaa hiilikädenjälkeä. Laskennan
perusteella kohteen hirsirunko sitoo hiiltä 132,5tCO2. Konkreettisena esimerkkinä,
päästökertoimet huomioiden kyseinen määrä vastaa 56 700 diesel-polttoainelitran tuottamaa
hiilidioksidimäärää.

Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Kempeleen kunta, Miia Marjanen, p.050 316 9701, miia.marjanen@kempele.fi
Centria T&K, Heidi Kanala-Salminen, p.044 725 0241, heidi.kanala-salminen@centria.fi
Koneunion Oy, Eero Kaski, p. 040 730 0916, eero.kaski@koneunion.fi
AHS Control Oy, Matias Ojalehto, p.040 910 2901, matias.ojalehto@ahscontrol.fi
AHS Control OY, Samppa Ahola, p.040 716 4415, samppa.ahola@ahscontrol.fi
Timber-hirsi Oy, Onni Timlin, p.0400 649 330, onni.timlin@timber-hirsi.fi